Nem mindegy, hogy menekülsz a sérülés elől, vagy kiállsz önmagad védelme mellett.

Nézzünk egy példát a kettő különbségére: Együtt voltál valakivel, aki rosszul bánt veled, sok bántást kaptál tőle és úgy érezted, sokszor nem az igazat mondta neked, visszaélt a bizalmaddal.
Egészséges határ: megengeded magadnak az érzéseid megélését és időt szánsz a feldolgozásra, szünetet tartasz, mielőtt aktívan visszatérnél az ismerkedés terepére. Amikor visszatérsz újra nyitott vagy arra, hogy bízz (nem vakon!) és ismét lehetőséget adj valakinek, de már azzal a tudattal és tapasztalattal, hogy mely viselkedés, hozzáállás lesz az, amit nem fogsz tolerálni. Előtérbe helyezed saját magad, de nem vágod el magad a lehetőségektől. (Igen, ehhez legtöbbször szükséges az önismereti munka is, ahol a kötődési mintáidat, hozott tapasztalataidat felismerve és átdolgozva már másként tudsz viszonyulni a kapcsolatokhoz.)
Érzelmi fal: megbeszéled magaddal, hogy nem bízhatsz senkiben, és jobb is, ha többé nem kötődsz senkihez. Teljesen abbahagyod a randizást, amíg meg nem találod a tökéletes partnert, aki megfelel a követelményeid hosszú listájának, amit azért hoztál létre, hogy ne sérülhess többé és „megbizonyosodj” róla, hogy többé nem fognak bántani. Ez persze sajnos egy irreális elvárás, ugyanis a tökéletes személy nem létezik és a sérülés valószínűségét 0-ra sosem tudjuk lecsökkenteni.
Fontos tudnod, hogy az érzelmi falak is azért jöttek létre, hogy téged védjenek, ezért ha magadra is ismertél a leírásban, kérlek ne kezd el hibáztatni magad! Találd meg az együttérzést önmagad felé, merd kimondani, vállalni, hogy az élmények amiket szereztél bántottak és nehézséget okoztak.
Mindazonáltal a helyzet az, hogy a csalódást elkerülni nem tudjuk (és nem is célunk), de csak miután teret engedtünk a nehéz érzéseknek, a tapasztalataink felvállalásának, akkor tudunk továbblépni a megoldás felé és feltenni a helyes kérdéseket: mit tanultam ebből a helyzetből? Mit tanultam saját magamról? Fel tudom-e fedezni azt, hogy melyek a saját reális értékeim, szükségleteim és ezeket képes vagyok-e priorizálni egy kapcsolatban?
A határok és a falak természetesen nem csak ilyen helyzetekben jelentkezhetnek, hanem pl. amikor nemet szeretnél mondani, mégis igent mondasz egy kérésre.
Kizárólag a saját felelősségünk a saját szükségleteink, érzéseink képviselete és az egészséges határok meghúzása.
Kemény, sokszor nehéz munka, de nagyon fontos eleme a jóllétünknek.
Források: https://www.homebodyclub.com/…/the-difference-between-a
A cikk eredeti megjelenési helye: www.krauszivett.hu